Fort

Oct. 24—Week 10 games

Thursday's games

DISTRICT 4-6A

Trophy Club Nelson at Keller, 7 p.m.

DISTRICT 8-6A

Arlington Bowie vs. Arlington Sam Houston, 7 p.m., Choctaw Stadium

DISTRICT 4-5A DIVISION 2

Carrollton Creekview vs. Fort Worth North Side, 7 p.m., Farrington Field

Fort Worth Southwest vs. Fort Worth Polytechnic, 7 p.m., Scarborough-Handley Field

DISTRICT 6-4A DIVISION 1

Benbrook vs. Fort Worth Carter-Riverside, 7 p.m., Clark Stadium

NON-DISTRICT

Wylie East at Paris, 7 p.m.

Friday's games

DISTRICT 3-6A

Hurst L.D. Bell at Fort Worth Chisholm Trail, 7 p.m.

Fort Worth Paschal at Fort Worth Boswell, 7 p.m.

Haltom vs. Euless Trinity, 7 p.m., Pennington Field

Weatherford at North Crowley, 7:30 p.m.

DISTRICT 4-6A

Keller Fossil Ridge vs. Keller Central, 7 p.m., Keller ISD Stadium

Keller Timber Creek vs. Southlake Carroll, 7 p.m., Dragon Stadium

DISTRICT 8-6A

Arlington Lamar vs. Arlington, 7 p.m., Choctaw Stadium

Arlington Martin at Grand Prairie, 7 p.m.

DISTRICT 11-6A

Waxahachie vs. Waco, 7 p.m., Waco ISD Stadium

Cedar Hill at Waco Midway, 7:30 p.m.

Mansfield Lake Ridge at DeSoto, 7:30 p.m.

Duncanville vs. Mansfield, 7:30 p.m., Anderson Stadium

DISTRICT 3-5A DIVISION 1

Abilene Cooper at Azle, 7 p.m.

Saginaw at Crowley, 7 p.m.

Fort Worth Arlington Heights at Granbury, 7 p.m.

Justin Northwest at Fort Worth Brewer, 7 p.m.

DISTRICT 4-5A DIVISION 1

Burleson Centennial vs. Colleyville Heritage, 7 p.m., Mustang-Panther Stadium

Mansfield Legacy vs. NRH Richland, 7 p.m., Birdville FA/AC

Midlothian vs. Mansfield Summit, 7 p.m., Newsom Stadium

NRH Birdville vs. Red Oak, 7 p.m., Goodloe Stadium

DISTRICT 4-5A DIVISION 2

Grapevine vs. Fort Worth Trimble Tech, 7 p.m., Farrington Field

DISTRICT 5-5A DIVISION 2

Aledo vs. Arlington Seguin, 7 p.m., Wilemon Field

Joshua at Burleson, 7 p.m.

Mansfield Timberview vs. Cleburne, 7 p.m., Yellow Jacket Stadium

Waco University at Everman, 7 p.m.

DISTRICT 4-4A DIVISION 1

Springtown at Burkburnett, 7 p.m.

Decatur vs. Wichita Falls Hirschi, 7 p.m., Memorial Stadium

Lake Worth at Gainesville, 7 p.m.

DISTRICT 5-4A DIVISION 1

Alvarado at Waco La Vega, 7:30 p.m.

Stephenville vs. Midlothian Heritage, 7:30 p.m., Midlothian ISD Stadium

Waxahachie Life vs. Brownwood, 7:30 p.m., Wood Stadium

DISTRICT 6-4A DIVISION 1

River Oaks Castleberry vs. Fort Worth Diamond Hill-Jarvis, 7 p.m., Clark Stadium

Fort Worth Western Hills vs. Fort Worth Eastern Hills, 7 p.m., Scarborough-Handley Field

Fort Worth Dunbar at Kennedale, 7:30 p.m.

DISTRICT 7-4A DIVISION 1

Argyle at Kaufman, 7:30 p.m.

Anna vs. Irving Ranchview, 7:30 p.m., Standridge Stadium

Melissa at Terrell, 7:30 p.m.

DISTRICT 3-4A DIVISION 2

Vernon vs. Bridgeport, 7 p.m., Bull Memorial Stadium

Mineral Wells at Graham, 7 p.m.

DISTRICT 5-4A DIVISION 2

Godley vs. Hillsboro, 7 p.m., Eagle Field

Ferris at Venus, 7 p.m.

DISTRICT 4-3A DIVISION 1

Peaster at Brock, 7:30 p.m.

Pilot Point at Boyd, 7:30 p.m.

Paradise vs. Whitesboro, 7:30 p.m., Bearcat Stadium

Bowie at Ponder, 7:30 p.m.

DISTRICT 7-3A DIVISION 1

West at Grandview, 7:30 p.m.

Whitney at Maypearl, 7:30 p.m.

Dallas A Plus at Dallas Life Oak Cliff, 7:30 p.m.

DISTRICT 5-3A DIVISION 2

Dublin at Millsap, 7 p.m.

Jacksboro at Comanche, 7 p.m.

Merkel vs. Eastland, 7 p.m., Maverick Stadium

DISTRICT 7-2A DIVISION 1

Tolar at Bosqueville, 7 p.m.

Hamilton at Rio Vista, 7 p.m.

Crawford at Itasca, 7 p.m.

TAPPS DIVISION I — DISTRICT 1

Fort Worth All Saints at Plano John Paul II, 7 p.m.

Fort Worth Nolan Catholic at Dallas Parish Episcopal, 7 p.m.

Argyle Liberty Christian at Dallas Bishop Lynch, 7 p.m.

Plano Prestonwood at Midland Christian, 7 p.m.

TAPPS DIVISION II — DISTRICT 1

Grapevine Faith at Frisco Legacy Christian, 7:30 p.m.

Flower Mound Coram Deo at Fort Worth Christian, 7:30 p.m.

TAPPS DIVISION III — DISTRICT 1

Lubbock Trinity at Fort Worth Lake Country, 6 p.m.

Willow Park Trinity at Colleyville Covenant, 7 p.m.

TAPPS DIVISION III — DISTRICT 2

Dallas Covenant at Dallas Shelton, 7 p.m.

TAPPS DIVISION IV — DISTRICT 1

Fort Worth Calvary Christian at Muenster Sacred Heart, 7 p.m.

Weatherford Christian at Fort Worth Temple Christian, 7:30 p.m.

SPC CLASS 3A

Fort Worth Country Day at Fort Worth Trinity Valley, 7 p.m.

Oklahoma City (OK) Casady at Arlington Oakridge, 7 p.m.

Addison Greenhill at Irving Cistercian, 7 p.m.

NON-DISTRICT

Arlington Grace Prep at Dallas First Baptist, 7 p.m.

Waco Reicher at Pantego Christian, 7 p.m.

Lucas Christian at Azle Christian, 7 p.m.

Cedar Hill Newman International at Fort Worth Southwest Christian, 7:30 p.m.

Saturday's games

DISTRICT 4-5A DIVISION 2

Fort Worth South Hills vs. Fort Worth Wyatt, 3 p.m., Clark Stadium

TAPPS DIVISION III — DISTRICT 2

Tyler All Saints at Tyler Bishop Gorman, Noon

Source : https://www.msn.com/en-us/sports/more-sports/check-out-the-fort-worth-area-high-school-football-scores-and-schedules-in-week-10/ar-AAPU4Dw

985
A 27-year-old man was killed and 7 others were injured in shooting near Fort Valley State University on homecoming weekend

Source:YAHOO!News

A 27-year-old man was killed and 7 others were injured in shooting near Fort Valley State University on homecoming weekend

Fort Greene-Clinton Hill, NY Coronavirus Updates & News For October 24

Source:Patch

Fort Greene-Clinton Hill, NY Coronavirus Updates & News For October 24

Fort Valley State shooting: One person was killed and seven more injured at an off-campus party

Source:CNN on MSN.com

Fort Valley State shooting: One person was killed and seven more injured at an off-campus party